LOGO
Pracownia Terapeutyczna

Miło nam, mogąc zaoferować unikalne połączenie specjalistycznej terapii, warsztatów i konsultacji.

 
Umów się już dziś   Terapie   Warsztaty   Konsultacje

Terapie

TERAPIA PEDAGOGICZNA

terapia rękiDo ważniejszych problemów współczesnej szkoły należy zagadnienie rozpoznawania i usuwania przyczyn trudności szkolnych uczniów. Trudności w uczeniu się mogą pojawić się na różnym poziomie edukacji. Sprawiają, że uczeń nie potrafi przyswoić sobie wiadomości i umiejętności przewidzianych programem nauczania. Uczeń taki otrzymuje słabe oceny, żyje w ciągłym poczuciu krzywdy i niesprawiedliwości, ma niskie poczucie własnej wartości, gdyż nie odnosi żadnych sukcesów.
Zajęcia terapii pedagogicznej, adresowane do uczniów przejawiających trudności w czytaniu i pisaniu, przyczynią się do usprawniania zaburzonych procesów percepcyjno- motorycznych, istotnych w opanowaniu umiejętności szkolnych. Ponadto udział w zajęciach zapewni uczniom potrzebę osiągania sukcesu i wzmocni ich poczucie własnej wartości.
Terapia pedagogiczna jest działaniem mającym na celu usuwanie przyczyn i objawów trudności dzieci w uczeniu się. W efekcie terapii powinna nastąpić u uczniów zmiana postaw wobec trudności i niepowodzeń szkolnych oraz wzrost motywacji do uczenia się.
Terapia pedagogiczna jest całokształtem oddziaływań dydaktyczno- wychowawczych, mających na celu rozwijanie mocnych stron ucznia,
a zarazem, wspierających jego słabe strony. Ma na celu stymulowanie ogólnego rozwoju dziecka, rozwijanie funkcji motorycznych, sprawności manualnej, koncentracji uwagi, spostrzegawczości, percepcji wzrokowej, funkcji słuchowo- językowych. Ponadto zapobiega powstawaniu zaburzeń emocjonalnych i wyrabia właściwą motywację do nauki.

Cele terapii pedagogicznej:
1. Rozładowywanie i wyciszanie negatywnych emocji dzieci;
2. Wyzwalanie potencjalnych możliwości i mocnych stron uczniów;
3. Odzyskanie wiary we własne siły oraz zwiększenie motywacji do dalszej pracy;
4. Wykorzystanie zainteresowań i zdolności dziecka, co pozwoli na przeżycie sukcesu i złagodzenie napięć emocjonalnych;
5. Wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa, uświadomienie, że z podobnymi kłopotami borykają się również inni;
6. Uświadomienie, że trudności mają charakter przejściowy i ustąpią dzięki pracy terapeutycznej;
7. Usprawnianie i korekcja w zakresie percepcji wzrokowej, słuchowej, kinestetyczno – ruchowej;
8. Rozwijanie procesów poznawczych: uwagi, pamięci, myślenia, mowy, wyobraźni,
aktualizowanie i poszerzanie wiedzy ogólnej i szczegółowej.